İSTANBUL SAĞLIK ENDÜSTRİSİ KÜMELENMESİ

Tarih: 24.12.2013
Yer: TEKNOPARK ISTANBUL KONFERANS SALONU

İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi” Katilim Daveti

Degerli Paydasimiz,

Ülkemiz için çok önemli bir potansiyele sahip sağlık sektörünün, yüksek teknolojiye dayalı üretim yapan ve gerçek anlamda rekabetçi bir yapı kazanması için gerekli üniversite-sanayi-kamu işbirliği ortamının oluşturulmasını amaçlayan çok sayıda bir birinden bağımsız proje faaliyeti bölgemizde yürütülmektedir (örnek olarak bknz. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) destekli İnovita ve İTAM platformları). İlgili paydaşlar arasındaki diyalog ortamını başlatmış olan bu olumlu gelişmeler sonrasında, İstanbul ve yakın çevresindeki coğrafi bölgeye ve sağlık teknolojileri temasına odaklı (yaşam bilimleri genel başlığı altında biyoteknolojiye dayalı sağlıkla ilgili güncel ve yüksek katma değerli başlıkları da kapsayacak şekilde çalışacak) bir sektörel kümelenmenin kurulma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sene başlatılmış olan Kümelenme Destek Programına Teknopark İstanbul koordinatörlüğünde yürütülecek “Sağlık Teknolojileri ve Yaşam Bilimleri İstanbul Kümelenmesi” başlıklı bir proje başvurusunu göndermeyi planlıyoruz.

Sizi de bölgemizde sağlık sektörünün gelişimine çok önemli bir ivme kazandıracağına inandığımız bu girişime destek vermeye ve kümelenme içinde yer almaya davet etmek istiyoruz. Bu konudaki katılım niyet beyanınızı bu sitede dosyalar kısmında yer alan kurumunuza uygun katılım ve koordinatör beyanlarını doldurarak  sevim.tekeli@boun.edu.tr adresine eposta ve ıslak imzalı orjinallerini asagidaki iletişim adresine ulastırmanızı rica ediyoruz. 

Sevim Tekeli Iletisim Adresi

Bogazici Universitesi Kandilli Kampusu

Biyomedikal Binasi, Inovita Kulucka 3.Kat

Ofis: 02165163482

 

 

Proje ile ilgili son bir bilgilendirme toplantısı 24 Aralık 2013 Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında Teknopark İstanbul konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Toplantıya katılmak için  http://istanbulsaglikkumelenmesi.eventbrite.com bağlantısı ile kayıt yapabilirsiniz. Lütfen kümelenme katılım belgelerinizi göndermek için bu tarihi beklemeyiniz. Daha detaylı bilgi almak için aşağıda irtibat bilgileri verilmiş olan proje yazım koordinasyon ekibi sorumlusu Sevim Tekeli ile, ya da proje koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk ile irtibata geçebilirsiniz.

Bölgemizdeki sağlık sektörünün gelişimine çok önemli bir ivme kazandıracağına inandığımız bu girişime destek vereceğiniz ve katif katılım sağlayacağınız umuduyla işlerinizde kolaylıklar dileriz.

Proje ile ilgili son bir bilgilendirme toplantısı 24 Aralık 2013 Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında Teknopark İstanbul konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Toplantıya katılmak içinhttp://istanbulsaglikkumelenmesi.eventbrite.com bağlantısı ile kayıt yapabilirsiniz.  Daha detaylı bilgi almak için aşağıda irtibat bilgileri verilmiş olan proje yazım koordinasyon ekibi sorumlusu Sevim Tekeli ile, ya da proje koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk ile irtibata geçebilirsiniz.

Geniş Katılımlı Proje Bilgilendirme Toplantısı

24 Aralık 2013, Salı, 10.00 - 12.00

Teknopark İstanbul Konferans Salonu, İstanbul

(Sabiha Gökçen Havalimanı Yolu, Kurtköy)

 

PROGRAM

 9.45 - 10.00            Kayıt ve İkram

10.00 - 10.30           Hoşgeldiniz

                                   İsmail Arı, Teknopark İstanbul

                                    İstanbul Sağlık Teknolojileri ve Yaşam Bilimleri Kümelenmesi Mevcut Proje Önerisinin Özeti

Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, Proje Koordinatörü
Boğazi Üniversitesi, İnovita

10.30 - 11.30           Kurucu Kurul Kısa Katkı/Beklenti Sunumları

 -Tolga SÖZEN (İSO Meclis Üyesi)

- Prof. Dr. Cengizhan ÖZTÜRK (Teknopark İstanbul)

- Prof. Dr. Tanıl Kocagöz (Acıbadem Üniversitesi)

- Volkan Özgüz (Sabancı Üniversitesi)

- STK Temsilcileri

- Sanayi Temsilcileri (ihtisas OSB çalışmları ve diğer sektörel birliktelikler)

- Diğer Davetli Öneri Sunumlar

11.30 - 12.00           Öneriler, Katkılar, Kapanış  

Kumelenme projesi nedir?

Saglik Teknolojileri ve Yasam Bilimleri Istanbul Kumelenmesi bir suredir İstanbul için çok önemli bir potansiyele sahip sağlık sektöründe, yüksek teknolojiye dayalı üretim yapan rekabetçi bir yapıya dönüşüm için gerekli üniversite-sanayi işbirliği ortamını oluşturma hedefiyle değişik etkinlik seviyelerinde birbirinden bağımsız yurutulen calismalarin (Inovita, ITAM Platformlari, vb.) sonucu olarak dogmus bir ilsbirligi agidir.

Teknopark Istanbul koordinatorlugunde ve Istanbul Sanayi Odasi, Bogazici Universitesi, Sabanci Universitesi, Acibadem Universitesi kurucu uyeliginde kurulacak Kumelenme içerisinde Istanbul ve yakin çevresinde saglik teknolojileri ve yasam bilimleri alaninda faaliyet gösteren cesitli seviyede firma, STK ve üniversite yer almaktadır.

 

Kumelenme Katilim Beyanini imzalayarak herhangi bir mali yukumluluk altina giriyor muyuz?

Hayir, kümelenme beyani sadece bu birlikteliğin bir parcasi olma konusunda Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanligi’nin hazirladigi formatta iletilmiş bir niyet beyanidir.

 

Katilim Beyan Formunda yer alan irtibat kişisi ile firma yetkili kişisi ayni olmak zorunda midir?

Hayir, irtibat kişisi proje yürütme surecinde koordinasyonu sağlayacak, firma/kurumun en ust düzey yetkilisi tarafından görevlendirilmiş kişidir. Katilim Beyan Formunda imzasi istenen yetkili kişi ise firma/kurumun en dust düzey yetkili kişisini belirtmektedir.

Kumelenmeye başvurmak için ne yapmaliyim?

Kumelenme başvurusu için Dosyalar bölümünden indireceğiniz kuruluşunuza uygun (STK, universite, kamu kurulusu veya firma) katilim beyan ve koordinatör beyan formlarini kuruluşunuzun en ust düzey yetkili kişisi tarafınca doldurulmasi, islak imza ve softcopy olarak sevim.tekeli@boun.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

Kumelenmeye ne zamana kadar üye olabilirim?

Kumelenme başvurusu için kuruluşunuza uygun (STK, universite, kamu kurulusu veya firma) katilim beyan ve koordinatör beyan formlarini kuruluşunuzun en ust düzey yetkili kişisi tarafınca doldurulması ve ıslak imza ve softcopy olarak sevim.tekeli@boun.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

Kumelenme uyeligi için gerekli koordinatör beyaninda uzeri sari boyali kisimlari nasil doldurabilirim?

Koordinasyon beyaninda uzeri sari boyali kisimlar doldurmak zorunda olmadiginiz opsiyonel kisimlardir. Kumelenme uyeligi için kurum/kuruluslarin en ust düzey yetkili kişi imzasi gerekirken, kümelenme projesi kapsaminda koordinasyonu farkli departman yöneticileri üstlenebilir. Bu gibi durumlar için ust düzey yetkili kişinin, isbirligi koordinasyonunu yürütecek kişiye yetki vermesi beklenmektedir. Bu durumun soz konusu olmadigi veya bu ayrintilarin henüz netleşmediği durumlarda uzeri sari boyali kisimlari silerek formu doldurabilirsiniz.

 

Sağlık Teknolojileri ve Yaşam Bilimleri İstanbul Kümelenmesi Bilgilendirme ve Katılım Çağrısı Toplantısı

Sağlık Teknolojileri ve Yasam Bilimleri İstanbul Kümelenmesi Bilgilendirme ve Katılım Çağrısı Toplantısı; 24 Aralık 2013 günü (9-12 am), Sabiha Gökçen Havalimanı bitişiğinde bulunan ve resmi açılış hazırlıklarının son aşamasına gelmiş bulunan Teknopark İstanbul yerleşkesindeki yeni toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Genel Müdür Yardımcısı İsmail Arı yaptığı açılış konuşmasında, Teknopark İstanbul’un global ölçekteki vizyonu, planlanan altyapıları ve faaliyetleri hakkında, sayıları 100’e yaklaşan katılımcıya bilgiler verdi. Savunma, Enerji, Ulaştırma, Malzeme gibi ilk odaklanılmış alanlarla birlikte sağlık sektörüne artık özel bir önem verdiklerini, tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanındaki kümelenme ve diğer birliktelik faaliyetlerini ellerinden geldikçe desteklemeyi hedeflediklerini belirtti. Sağlık ve biyoteknoloji sektörlerinin büyük ölçekte planlayacağı her türlü çok ortaklı proje için ilk akla gelen adres olmak istediklerini de belirtti. Teknopark İstanbul Yaşam Bilimleri ve Sağlık Teknolojileri Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, halen koordinasyonunu yaptığı mevcut kümelenme projesi ile ilgili daha detaylı bilgiler verdi. Yaşam bilimleri ve sağlık teknolojileri alanında İstanbul’da son yıllarda faaliyet gösteren İnovita ve benzeri platformların çalışmalarını kapsayan bir mevcut durum özeti ile sunumuna başlayan Dr. Öztürk; kümelenme projesi ile hedeflenen somut çıktıları, hedefelenen tüm kümelenme paydaşlarını ve öngörülen iş paketlerini katılımcılarla paylaştı.

Programın ikinci kısmında kümelenmeye ayni/nakdi olarak destekleme beyanında bulunmuş olan kuruluşların temsilcilerinin sunumları yapıldı. Bu kapsamda ilk olarak Teknopark İstanbul bünyesinde planlanan özel laboratuvar ve pilot üretim tesisleri konusunda bilgi verildi. Sonrasında Boğaziçi Üniversitesi (Yasam Bilimleri ve Teknolojileri UYGAR Merkezi ve bünyesindeki Kuluçka faaliyetleri), Sabancı Üniversitesi (Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi), Acıbadem Üniversitesi (Küçükbakkalköy’deki yeni Tıp Fakültesi Temel Bilimler binasındaki Ortak Araştırma Laboratuvarı)  yaptıkları sunumlarda sektöre sunabilecekleri altyapılar ve hizmetlerle ilgili bilgi verdiler ve kümelenme projesinden beklentilerini ortaya koydular. Kümelenmenin bir diğer önemli kurumsal üyesi İstanbul Sanayi Odası adına konuşan, sağlıkla ilgili meslek komitesi ve İSO meclis üyesi Fevzi Akif Tolga Sözen; İSO olarak kümelenmeye tam destek verdiklerini, İSO meslek komitesi olarak kümelenmenin sektörün gerçek ve güncel ihtiyaçlarına da odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Bunun yakın takipçisi olacaklarını ve tüm çalışmalarda aktif rol alacaklarını belirtti.

100’e yakın (60’dan fazla özel sektör, 10’dan fazla üniversite araştırma merkezi ve 10’dan fazla STK temsilcisi) katılımcının bulunduğu toplantının son bölümünde, kümelenme paydaşlarının önemli bir kısmı söz alarak proje hakkındaki görüş ve taleplerini bildirdiler. Kümelenmeden beklentilerini dile getiren sanayi kuruluşları temsilcileri, uluslararası standartlarda akredite ortak sanayi laboratuvarların, katma değeri yüksek yenilikçi ürünlerin desteklendiği özel kuluçkaların ve klinik çalışmaların profesyonel seviyede koordinasyonunun öneminin altını özellikle çizdiler.

Sağlık Teknolojileri Yasam Bilimleri İstanbul Kümelenmesi mevcut durumu aşağıda verilmiştir. Siz de kümelenmede yer almak istiyorsanız, bu konudaki kurumunuza uygun (STK/Kamu/Üniversite veya Firma) katılım niyet formunu ve tüm katılımcılardan istenen koordinatör beyan formunu doldurarak 24 Ocak 2014 Cuma gününe kadar sevim.tekeli@boun.edu.tr adresine eposta ile ve ıslak imzalı orijinallerini de aşağıdaki iletişim adresine ulaştırabilirsiniz.

Katılım için gerekli formlara ve tüm güncel bilgilere inovita platformunun bu etkinlik ile ilgili bağlantılarından erişebilirsiniz:

http://www.inovita.org/event.php?id=88&up=1

 

Sevim Tekeli İletişim Adresi:

İnovita Sağlık Teknolojileri Kuluçkası,

Biyomedikal Müh. Enstitüsü, 3. Kat;

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü

34684 Çengelköy / İstanbul

Tel:  0 216 516 3482

 

10 Ocak 2014 tarihi itibariyle kümelenmeya katılım formlarını ulaştırmış kuruluşların dağılımı tablosu:

 

STK

FİRMA

ÜNİVERSİTE

TOPLAM

12

60

15

87

İ.P.1: Tıbbi Cihaz Pilot Üretim Tesisi

Mevcut bu iş paketi kapsamında genç firmaların Ar-Ge’ye dayalı tıbbi cihaz ürün üretimlerinin kritik aşamalarını yapabilecekleri modüler bir pilot üretim tesisi (temiz oda) altyapısının kurulması hedeflenmektedir. Genç firmalar ihtiyaç duydukları süre kadar bir temiz oda birimi (yaklaşık 20 m2, GMP uyumlu) kiralayabilecek, onaylanmış kuruluşlar nezdinde kalite süreçlerini tamamlayabilecek, ihtiyaç duyarlarsa etik kurul onayı ve belgelendirme öncesi klinik test gibi Sağlık Bakanlığı bünyesindeki önemli aşamaları geçebilecek ve sonuç olarak potansiyel yatırımcılar önüne sadece fikir/prototip seviyesinde değil, daha gelişmiş ve gerçek ekonomik değere sahip bir portföy oluşturmuş olarak çıkmaları sağlanmış olacaktır.

Eğer siz de Pilot Üretim Tesisine ihtiyaç duyuyorsanız lütfen ilgili anketi doldurunuz.

İ.P.2: Sağlık Endüstrisi İçin Bölgesel Akredite Test Laboratuvarlarının Geliştirilmesi

Mevcut bu iş paketi kapsamında ilk olarak sektörün mevcut ihtiyaçları ve buldukları çözüm yolları ve kısa/orta/uzun vadeli firma gelişim planlarına yönelik akredite lab kullanım öngörü envanteri güncellenecektir. İkinci olarak, üniversite ve araştırma merkezlerimizde ZATEN yapılabilen, ancak akredite edilmediği ve profesyonel yapıda işletilme imkanı bulamadığı için tam kapasite ve etkili kullanılamayan laboratuvar testlerinin sanayiye hizmet verecek bir şekle dönüşümü için kapsamlı bir bölgesel dönüşüm projesinin detaylı fizibilite çalışması yapılacaktır. Üniversiteler bünyesinde veril(e)meyen ya da kurumsal anlamda verimli işletilemeyen akredite test hizmetleri için ilgili firmaların bir araya gelerek bir rekabet öncesi işbirliği projesi çerçevesinde çözüm geliştirebilmelerine yönelik fizibilite çalışmaları da yapılacaktır.

Eğer siz de bölgemizdeki akredite laboratuvar hizmetlerinin geliştirilmesi projesine ilgi duyuyorsanız lütfen ilgili anketi doldurunuz.

İ.P.3: Medikal Sektör Araştırma ve Üretim Gücü Envanteri

Mevcut bu iş paketi kapsamında sağlık sektöründe özel bir alandaki tam rekabet ortamını, pazar ve satış rakamlarını, mevcut bölgesel/ülke düzeyde yerli/yabancı üretim/Ar-Ge kapasite büyüklüklerini, alt sektörel gelişim eğilimlerini nesnel ve detaylı analiz edebilecekleri bir veritabanı bilişim altyapısı hazırlanacaktır. Bu veritabanıyla sektörde bölgesel ölçekte üretim, satış ve Ar-Ge ana eğilimlerinin belirlenmesi ve sektörel kapasitenin ortaya çıkartılması, mevcut altyapıların daha etkin kullanımıyla iş yapma kapasitesinin ve özel sektör kuruluşları, araştırma merkezleri ve üniversitelerin birbirleriyle ortak iş yapma potansiyelinin geliştirilmesine katkı sağlanacaktır.

İ.P.4: Biyo-Girişimcilik Programı

Mevcut bu iş paketi kapsamında, yenilikçi cihaz/proje/çözüm önerileri geliştirilmesi ÖNCESİNDE,  oluşturulmuş disiplinlerarası ekipler ile sektörel GERÇEK İHTİYAÇLARIN mevcut klinik ortamlarda birebir gözlemlenerek derlenmesi ve belirli bir sistematik içinde detaylı incelenmesi temeline dayanan ve ortaya çıkacak yenilikçi fikirlerin kuluçka ve mentorluk destekleri ile destekleneceği özel bir Biyogirişimcilik Programı yürütülecektir. Bu yolla sağlık alanında geliştirilecek çözümlere ihtiyaç duyulduğu en başından bilinmekte, inovatif ürünlerin müşterilere daha kolay ulaşarak pazarda yer almasına katkı sağlanmaktadır. Program kapsamında girişimci ekipler hastanelerde ve sağlık hizmeti sunan değişik ortamlarda uzun süreli saha araştırması yaparak, ihtiyaçların belirlenmesinde aktif rol oynayacak ve gerçek kullanıcıların ihtiyaçlarını doğrudan toplayabileceklerdir. Program dahilinde ayrıca gerek bu sistematik yaklaşımla ortaya çıkacak yeni girişimcilere yönelik, gerekse medikal sektördeki tüm ilgili çalışanlara yönelik; yenilikçi fikirlerin tasarlanması, ileri market analizi, iş planı hazırlama ve yönetimi, ürün geliştirme, fikri mülkiyet yönetimi, pazarlama ve satış stratejisi belirleme gibi başlıklarda gerçek vaka analizleri içerecek uygulamalı eğitimler verilecektir. Program uluslararası ölçekte başarı elde etmiş biyogirişimcilik programlarıyla (Biodesign Network) bağlantılı olacak ve yurtdışında staj yapma, eğitim alma ve girişim başlatma imkanlarını da sağlayacaktır.

Not: Yeni iş paketleri de önerebilirsiniz,  buradaki kısa listede bulunmayan ama çeşitli alt sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik pek çok konu/proje küme gündemimizde konuşulmaktadır. 

Sağlık Teknolojileri ve Yaşam Bilimleri İstanbul Kümelenmesinin kurucu ortakları ve kurucu kurul temsilci yapısı:

İstanbul Sanayi Odası

Projeye ayni katkı sağlayan üniversiteler: Boğaziçi Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi

Teknopark İstanbul (koordinatör kuruluş, ayni/nakti katkı sağlayan kuruluş)

Sektörde aktif ve bölgede üretim yapan/yapmak isteyen sanayi şirketleri

“İlgili sivil toplum kuruluşları (sektördeki üreticileri bir araya getiren dernek ve sendikalar) ve platform temsilcileri”

Bölgemizdeki önkuluçka ve kuluçkalarda yer alan Ar-Ge şirketleri

Destek veren kuruluşlar (diğer üniversiteler, kamu kurumları ve özel şirketler) olarak belirlenmiştir.

Kümelenmenin temel faaliyetleri:

Tanıtım ve kurumsal kimlik çalışmaları,

Düzenli ve sektöre odaklı seminer, toplantı ve çalıştaylar,

Sektördeki insan gücünün geliştirilmesine yönelik eğitim programları,

Tematik odaklı tekknoloji transfer hizmetlerinin koordinasyonu,

Ortak sanayi altyapılarının (ihtisas organize sanayi bölgeleri, referans lablar ...) planlanması ve kurulması,

Kümelenme ortak sergi alanlarının ve ulusal/uluslararası pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi,

Üniversitelerdeki mevcut araştırma altyapılarının sanayi kuruluşlarının istekleri dikkate olarak güçlendirilmesi ve verilmekte olan hizmetlerin akreditasyonu,

Kümelenmeye yönelik tematik önkuluçkaların (ilgili üniversitelerden başlamak üzere) bölgede planlanması ve kurulması,

Kümelenmeye hizmet vermek üzere Teknopark İstanbul bünyesinde bir ortak laboratuvar, pilot üretim tesisi, mekanik/elektronik atölyenin hayata geçirilmesi olarak planlanmaktadır.

Detayli bilgi için proje koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk ile irtibata geçebilirsiniz.